TWARZ

Czy zielona kawa wywołuje skutki uboczne?

Czy zielona kawa wywołuje skutki uboczne?

Stosunkowo niewielka ilość specjalistycznych opracowań medycznych dotyczących ewentualnych skutków ubocznych będących następstwem przyjmowania ekstraktu z zielonej kawy powoduje, że na dzień dzisiejszy niezwykle trudno jest wskazać jakiekolwiek ryzyko związane z stosowaniem suplementów diety zawierających GCBE (z ang. Green Coffee Bean Extract). W badaniach na reprezentatywnej grupie ochotników poddanym testom, które miały potwierdzić skuteczność ekstraktu z zielonej kawy1 nie zaobserwowano żadnych niepokojących oznak, które mogłyby świadczyć o negatywnej odpowiedzi organizmu na znajdujący się w tabletkach odchudzających ekstrakt, ale czy ekstrakt z zielonej kawy jest naprawdę związkiem bezpiecznym?

 

Zielona kawa – wyniki badań klinicznych

Wspomnianej powyżej grupie ochotników podawano ekstrakt z zielonej kawy w wysokich dawkach (1050 mg), małych (700 mg)2 oraz placebo w czasie sześciu tygodni. Między poszczególnymi okresami podawania kolejnych dawek ekstraktu z zielonej kawy konieczna była 14 dniowa przerwa, która miała na celu wykluczyć ewentualne zafałszowanie wyników.  Tabletki z ekstraktem z zielonej kawy były podawane wszystkim pacjentom w tym samym czasie a w trakcie badań dokonywano pomiarów masy ciała, określano współczynnik BMI, stopień otłuszczenia ciała oraz tętno i ciśnienie tętnicze.

Podczas badań u badanych osób uzyskano następujące wyniki:

- średni spadek masy ciała: - 8,04 ± 2,31 kg

- średni spadek współczynnika BMI: -2,92 ± 0,85 kg/m2

- średni spadek stopnia otłuszczenia ciała: -4,44% ± 2,00%

- oraz niewielki spadek częstotliwości akcji serca: -2,56 ± 2,85 uderzeń na minutę

Osoby poddane badaniom były pouczone, że w trakcie przyjmowania tabletek zawierających ekstrakt z zielonej kawy, nie powinny w żaden sposób modyfikować swojego stylu życia ani diety. Dlatego należy przypuszczać, że w przypadku kompleksowego podejścia do odchudzania z zastosowaniem ekstraktu z zielonej kawy, czyli farmakologii wspieranej zmianą stylu życia i aktywności, uzyskane efekty mogą być znacznie lepsze.

Naukowcy najbardziej obawiali się wpływu kofeiny na organizm poszczególnych osób poddanych testom, ponieważ kofeina jest związkiem, którego oddziaływania nie sposób przewidzieć. Po zakończeniu testów stało się jasne, że zawarta w ekstrakcie z zielonej kawy kofeina nie powoduje u zdrowych osób w zasadzie żadnych negatywnych skutków.

Pomimo optymistycznych wyników badań klinicznych i braku wyraźnych przeciwwskazań do stosowania tabletek odchudzających zawierających ekstrakt z zielonej kawy, chcielibyśmy  zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych kuracją odchudzającą z zastosowaniem tabletek odchudzających „Zielona Kawa” na środki ostrożności, które należy zachować rozpoczynając  kurację odchudzającą:

- Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj z lekarzem czy przyjmowanie tabletek zawierających ekstrakt z zielonej kawy nie spowoduje osłabienia ich działania i skuteczności

- Przyjmując tabletki odchudzające zawierających ekstrakt z zielonej kawy należy ograniczyć spożycie produktów zawierających kofein, takich jak cola, kawa i itp. ponieważ duża zawartość kofeiny w organizmie może powodować nerwowość, drżenie i przyspieszone bicie serca.

- Jeśli jesteś w ciąży skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który podejmie decyzję czy stosowanie preparatu nie będzie miało negatywnego wpływu na rozwijający się płód.

- Przed rozpoczęciem kuracji z zastosowaniem tabletek odchudzających zielona kawa poinformuj lekarza jeśli karmisz piersią

 

Inne możliwe skutki uboczne wynikające z przyjmowania tabletek odchudzających zawierających ekstrakt z zielonej kawy:

- Pobudzenie – szczególnie u osób, które nie stronią od produktów spożywczych zawierających kofeinę

- Drażliwość – szczególnie u osób, które nie stronią od produktów spożywczych zawierających kofeinę

- Problemy z zasypianiem – szczególnie u osób, które nie stronią od produktów spożywczych zawierających kofeinę

 

Poinformuj swojego lekarza jeśli:

- podejrzewasz przedawkowanie, w takim przypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z

- pojawi się świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, gorączka, swędzenie, kaszel lub obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, co może być reakcją alergiczną na zawartą w tabletkach kofein

 

Niniejszy artykuł powstał z myślą o wszystkich tych osobach, które nie znalazły dotychczas na stronach internetowych dystrybutorów tabletek zawierających ekstrakt z zielonej kawy informacji, które w sposób rzetelny wyczerpywałyby zagadnienie związane z przyjmowaniem GCBE.  

 


1     Joe A Vinson,1 Bryan R Burnham,  Mysore V,Nagendran, Randomized, double-blind, placebo-controlled, linear dose, crossover study to evaluate the efficacy and safety of a green coffee bean extract in overweight subjects, Diabetes Metab Syndr Obes. 2012; 5: 21–27.

 

2     Vinson JA, Al Kharrat H, Shuta D. Investigation of an amylase inhibitor on human glucose absorption after starch consumption. Open Nutraceuticals J. 2009;2:88–91.